CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: TBMM’DEN DAHA BÜYÜK BİR GÜÇ YOKTUR  
22.09.2021
261
Yazı Boyutu: A- A+

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

 
- "Bu ülkenin sorunları var mı, evet sorunları var. Bu sorunlar kronikleşmiş mi, evet kronikleşmiş. Bugüne kadar çözülmemiş mi, evet çözülmemiş. Bir sorun varsa, sorunu çözecek olan organ hangisi? Türkiye Büyük Millet Meclisi. TBMM’den daha büyük bir güç yoktur."

 
CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi’nde şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldikten sonra basının sorularını yanıtladı.

 

 

 

Soru: HDP’yle ilgili açıklamalarınızdan sonra MHP lideri Bahçelinin de size yönelik eleştirileri oldu, ’HDP’yi meşru organ görmek demek PKK’yı muhatap almak demektir, ayrıca da Türkiye’de bir Kürt sorunu yoktur’ dedi. Bu açıklamalara yönelik sizin yorumunuz ne olur?

 
Kemal KILIÇDAROĞLU-Şöyle ifade edeyim; samimi ve dürüst olmak zorundadır, her politikacı, eğer millete hizmet edeceksek, her politikacının samimi ve dürüst olması lazım. 

 
Bu ülkenin sorunları var mı, evet sorunları var. Bu sorunlar kronikleşmiş mi, evet kronikleşmiş. Bugüne kadar çözülmemiş mi, evet çözülmemiş. Bir sorun varsa, sorunu çözecek olan organ hangisi? Türkiye Büyük Millet Meclisi. TBMM’den daha büyük bir güç yoktur. Milli Kurtuluş Savaşı’nı veren meclis bizim TBMM’dir. 

 
Dolayısıyla ’adres şöyleydi, böyleydi, şu sorun vardı, bu sorun vardı...’ Efendim, Türkiye’de dünya kadar sorun var. Biz sorunlardan korkmuyoruz. CHP’nin Genel Başkanı olarak da bütün millete açık ve net söylüyorum: Sizin oylarınızdan çok sorunlarınıza talibim. Bu sorunları samimi ve dürüst olarak çözeceğim. Bu ülkeye huzuru, bu ülkeye barışı birlikte getireceğiz. Dostlarımızla beraber getireceğiz. 

 
Yeter artık, bu millet bıktı; kavgadan bıktı, açlık var, sefalet var, yoksulluk var, öğrenciler mezun olmuş yurt bulamıyorlar, yaptıkları tartışmalara bak. Bu tartışmalar Türkiye’yi kısır bir sürecin içine sokar. 

 
Dürüst ve namuslu olan siyasetçi, ahlaklı olan siyasetçi, halkına güven veren siyasetçi doğruları her yerde, her ortamda dillendirmek zorundadır. Ben de bunu dillendiriyorum, bunu söylüyorum. Sorun var, evet. Bu sorun nerede çözülecek? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çözülecek; bu kadar açık, bu kadar net.

 
Efendim, öbür genel başkanı şunu söylemiş, şu genel başkan bunu söylemiş. O zaman o sayın genel başkana söyleyelim; HDP’nin TBMM Başkanvekilliği yaptığı zaman el kaldırıp, söz istemesinler. El kaldırıp söz istiyorlarsa, nasıl el kaldırıp söz istiyorlar? Ya biraz mantık olur, biraz mantık olur, söylediğiniz şeylerin mantığı olur, o mantık çerçevesinde hareket edersiniz.

 
Hiç kimseyi düşmanlaştırmak gibi bir niyetimiz yok. Bu ülkede 83 milyonun huzur içinde yaşamasını istiyoruz. Onu düşmanlaştır, bunu düşmanlaştır, kamplaşma yap. Bu kadar dert varken, bunların başka derdi mi yok ya? Çocuklar yatağa aç giriyor ya!

 
Sen 20 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nde görev yapıyorsun, yönetiyorsun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni; 20 yılda yurt sorununu çözemedin ya! Bir yılda çözülecek sorunu çözemedin. Şimdi kalkmış bana bir sürü laf ediyorlar. İstediklerini etsinler. Yine söz veriyorum; bu ülkenin bütün sorunlarını çözmeye kararlıyım, dostlarımızla beraber çözeceğiz, bütün sorunlarını. Sorunlarla boğuşan değil, nefes alan bir Türkiye’ye ihtiyacımız var. Sorunlarıyla ‘ Ya nereye gidiyor bu memleketin hali’ diye sormayacak vatandaş; o sorunlardan sıyrılacak, görkemli, güzel, ahlaklı, temiz bir siyaseti ve onun büyüttüğü Türkiye’yi göreceğiz, hedefimiz bu.

 
Teşekkür ederim arkadaşlar.

 

 

CHPnet

SİTELERİ