CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN, İSMET İNÖNÜ’NÜN VEFATININ 43.YILDÖNÜMÜ İÇİN YAYIMLADIĞI MESAJ  
24.12.2016
31930
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN, İSMET İNÖNÜ’NÜN VEFATININ YILDÖNÜMÜ İÇİN YAYIMLADIĞI MESAJ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Büyük Atatürk’ün silah arkadaşı, Kurtuluş Savaşı Kahramanı, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın İsmet İnönü’yü, vefatının 43’üncü yılında rahmetle anıyor, onun izinde giderek bu aziz vatan için canını veren tüm şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, II. Cumhurbaşkanımız ve partimizin II. Genel Başkanı İsmet İnönü’nün vefatının yıldönümü için yayımladığı mesaj şöyle:

“Bir memlekette namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur” sözü hayat hikâyesinin özetidir. Hayatı boyunca namus timsali olmuş ve cesaretle haksızlıkların karşısında durabilmiştir.

Yemen’den Kafkaslara kadar bütün coğrafyamızda, bir cepheden diğerine koşarak geçirdiği ömrünü, vatan topraklarını korumaya vakfetmiştir. Yokluk, yoksulluk ve türlü savaşlarla harap ve bitap düşmüş milletimiz, işgalle karşı karşıya kaldığı zaman “Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararlılığı belirleyecektir” inancıyla Anadolu’ya gelmiş, varlığını milletimize adamıştır. Tarihimizin en çetin döneminde, yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yenen İnönü Zaferi’ne imza atmış, kurtuluş umuduna güç kazandırmıştır.

Büyük Atatürk’ün önderliğinde elde ettiğimiz zaferden sonra Lozan’da diplomasi tarihimizin en büyük zaferine de imza atmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Lozan’ın ne anlama geldiğini kendisi şöyle ifade eder; "Birlik ve bütünlük içinde bir vatan; içerde yabancılara karşı doğal olmayan yükümlülüklerden ve hükümet içinde hükümet ifade eden dâhili ayrıcalıklardan uzak bir vaziyet; gayri tabiî malî yükümlülüklerden kurtulmuş bir hal, haklı müdafaası mutlak, menabii mebzul ve serbest bir vatan. Bu vatanın adı Türkiye’dir. O Türkiye’yi bu antlaşmalar ifade ve tavzih etmektedir.”

Ülkemizi İkinci Dünya Savaşı’nın dışında tutmuş; elindeki güçleri her zaman daha fazla demokrasi ve özgürlük için kullanmış, çok partili demokrasiyi ülkemize getirerek, çağdaş uygarlık seviyesine erişmek yolunda önemli bir adım atmıştır. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık dâhil olmak üzere çok büyük yetkilerle geldiği makamları kişisel çıkarı için değil millete hizmet için kullanmıştır. Millete ait olan yetkilere el atmamış, bütün gücü ve kuvveti tek elde toplamamış, bilakis milletin, yetkilerini çok partili demokrasiyle daha etkin kullanabilmesinin önünü açmıştır. İsmet İnönü, haksızlıklar karşısına dikilen milletin, cesur ve namuslu bir kahramanıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Atatürk’ün silah arkadaşı, Kurtuluş Savaşı Kahramanı, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın İsmet İnönü’yü, vefatının 43’üncü yılında rahmetle anıyor, onun izinde giderek bu aziz vatan için canını veren tüm şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum.

CHPnet

SİTELERİ